OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tak já už fakt nevím, co si s těmato chlápkama počít. Z přehrávače mi právě zní nové CD amerických straight-edge hardcoristů FREYA a mně ke splnění úkolu – sepsání jeho recenze – už hned zkraje dochází slova. Vzhledem k tomu, že tito pohrobci poměrně známých EARTH CRISIS zcela přesně zapadají do naprosto uniformního katalogu Victory records, je zcela nemožné poukázat na jejich přednost tak, aniž by člověk neopakoval svoje tvrzení z předchozích recenzí desek z tohoto labelu.
Promo leták vydavatele hlásí, že „Lift The Curse“ je určeno fanouškům kapel jako SHADOWS FALL, KILLSWITCH ENGAGE anebo HATEBREED, s čímž se dá souhlasit. Druhá strana mince je, že těmto fanouškům nepřinese ani zbla něčeho, co už by předtím neslyšeli. Tisíckrát omleté kytarové riffy, rytmické postupy, či agresivní uřvaný vokál jsou typickými prvky současného metalického hardcore. Ono by to samozřejmě vůbec nevadilo, neboť co si budeme povídat, většina kapel snažících se hlavně o silové pojetí tohoto žánru příliš originality nepobrala, když ono vlastně už ani není kde. Problém alba je totiž v tom, že hned od prvního taktu máte pocit, že posloucháte desítky dalších kapel. Nasazení těmto borcům skutečně nechybí a jejich skladby budou nepochybně vítaným startérem divokých circle pitů, tudíž o jeho koncertní síle ani v nejmenším nepochybuji. Mám-li se však soustředit pouze na jeho studiové provedení, k optimismu už tolik důvodů nemám. Naštěstí i zde se nacházejí momenty, kdy ze šedi průměru vystupují podařené hudební motivy, či v jednom případě dokonce celá skladba. Sedmá v pořadí „Lillith“ potěší zdařilým melodickým refrénem. Bohužel v úplném závěru se dočkáme dalšího z řady naprosto zbytečných coverů. Už snad ani nelze spočítat, kolik kapel či interpretů se pustilo do předělávky sabbatí klasiky „War Pigs“, ale v tomto případě to byl tedy velice nešťastný nápad.
Přesně jak nedávno psal kolega Noisy ve své recenzi alba BENEATH THE SKY. Kapelám z katalogu Victory Records už nějakou dobu dochází dech, resp. spíše edičnímu plánu jejich vydavatele. S většinou jejich desek nemám problém po formální stránce, ale z hlediska nějaké trvalejší hudební hodnoty či alespoň hodnoty v rámci trendu, který reprezentují, je to už však horší a to je i případ tohoto alba.
CD k recenzi poskytli Day After records
Další typická metalcoreová nahrávka. Formálně vše v pořádku, skladby pěkně sviští a v živém provedení to nepochybně bude dobře fungovat. Horší už je to ovšem s "domácím" poslechem. Uniformita, šeď, nuda.
4,5 / 10
Karl Buechner
- vokály
Erick Edwards
- kytara
Ian Edwards
- kytara
Ethan Henry
- basa
Dennis Merrick
- bicí
1. Threads Of Life
2. Suffer Not One
3. Only The Martyrs
4. Down To The Last
5. Lift The Curse
6. Alleviate
7. Lillith
8. Through The Eyes Of The Angel Of Death
9. Born In Blood
10. War Pigs
Lift The Curse (2007)
As The Last Light Drains (2003)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Victory Records / Day After
Stopáž: 29:24
Produkce: Dean Baltulonis & FREYA
Studio: Atomic Studios, Brooklyn
boooooring, nehorázná nuda, stejně jako další kapely metalcoru.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.